Ako apostilovať rodný list?

//Ako apostilovať rodný list?

Ak chcete v inej krajine registrovať rodný list alebo preukázať svoju totožnosť, možno budete potrebovať apostilovať rodný list. Ten budete vyžadovaný napríklad pri prevode akcií. Pre súvisiace poradentsvo vždy môžete kontaktovat expertov, ako napríklad Apostille s.r.o.

Nezabudnite, že existujú dve verzie rodného listu. Kratšia verzia je vydaná akonáhle sa dieť narodí. No obsahuje len čiastočné informácie – meno, dátum narodenia a miesto narodenia. Dlhšia verzia obsahuje detailnejšie informácie, vrátane informácií o rodičoch dieťaťa. Hoci väčšina inštitúcií a orgánov vyžaduje rodný list, nešpecifikujú, ktorá verzia je preferovaná. Preto je lepšie mať apostilovanú dlhšiu verziu. Keďže obsahuje najdetailnejšie informácie, bude to užitočnejšie.

Pri podaní žiadosti o apostiláciu rodného listu, potrebujete jeho originál. Nie je možné apostilovať fotokópiu. Pokiaľ svoj rodný list neviete nájsť, môžete požiadať úrady o vydanie oficiálnej kópie, ktorú možno apostilovať. Samozrejme, za vybavenie oficiálnej kópie sa účtuje poplatok a nie je to vždy rýchly proces. Preto si vopred zistite, s akým časovým predstihom treba rátať.

Prípady, pri ktorých môžete apostilovaný rodný list potrebovať sú napríklad svadba v zahraničí, žiadosť o dvojité občianstvo, alebo aj žiadosť o prechodný pobyt na Slovensku. Taktiež pri sťahovaní do zahraničia (či už z pracovných alebo iných dôvodov). Alebo pokiaľ podnikáte v krajine, ktorá to vyžaduje. Rodný list je dokument, ktorý vlastní každý (na rozdiel od cestovného pasu alebo vodičského preukazu), a preto je dosť bežné, že ho od vás budú vyžadovať.

 

By | 2019-11-25T19:22:49+02:00 november 25th, 2019|Apostille|0 Comments

About the Author: