Kto môže vydať apostilu?

Keď žiadate o overenie dokumentov pomocou apostily po prvý krát, môže byť pre vás mätúce zorientovať sa v otázke na koho sa obrátiť. Bežným omylom je predstava, že ide len o advokáta, notára alebo tajomníka. Áno, týchto profesií sa týka, no nie výlučne ich.

Apostila je vydáná v Spojenom kráľovstve úradom pre zahraničné veci a spoločenstvo národov. Každý jednotlivec alebo organizácia, ktorá sa snaží získať  apostilu pre, to nakoniec predkladá FCO.

Úrad pre zahraničné veci a Britské společenstvo národov

Podľa Haagskeho dohovoru o apostile, je apostila v kadžej krajine vydávaná príslušným orgánom. Vo väčšine prípadov pôjde o ministerstvo zahraničných vecí danej krajiny.

V Spojenom kráľovstve je kompetentným úradom Úrad pre zahraničné veci a Britské společenstvo národov. Vlastnia zabezpečnú databázu zákonných signatárov a pečatí, ktoré sa používajú na autentifikáciu dokumentov. Akonáhle je pečať alebo podpis overený, na potvrdenie platnosti bude vydaná apostila.

Kompletný zoznam kompetentných orgánov pre všetky krajiny nájdete tu.

Od roku 2011 Úrad pre zahraničné veci a Britské společenstvo národov neposkytuje svoje služby priamo širokej verejnosti. Dokumenty môžu byť zaslané poštou. Avšak, niektoré firmy registrované s FCO sú oprávnené predkladať dokumenty osobne.

Nezávislé spoločnosti

Ako jeden z popredných poskytovateľov apostilizačných služieb v EU sme registrovnaní u FCO. Čo nám umožňuje predkladať dokumenty každý deň FCO osobne, a vo väčšine prípadov aj urýchliť dobu čakania na 1-2 pracovné dni. Existuje už len pár podobných, nezávislých spoločností v celom Spojenom kráľovstve, a len niektoré z nich sú tiež registrované u FCO.

Ak poskytovateľ služieb overenia dokumentov uvádza dlhšiu dobu čakania než 1-2 pracovné dni, je pravdepodobné, že dokumenty zasielajú na FCO poštou. Čo nestojí za investované peniaze, pretože takto môže konať ktokoľvek a za ešte nižší poplatok.

Ak potrebujete rýchleho a spoľahlivého poskytovateľa aspotilizačných služieb, sme pre vás ideálnou voľbou. Jednoducho nám len zašlete dokumenty a vyplníte objednávkový formulár. O všetko sa postaráme my – od začiatku procesu až po návrat dokumentov späť do vašich rúk. Kontaktujte nás ešte dnes a objednajte si apostilu.

By | 2019-11-21T16:48:33+02:00 november 21st, 2019|Apostille|0 Comments

About the Author: